Przeczytaj bezpłatny numer czasopisma

Informacja o gotowości szkolnej dziecka

Autor: Wiesława Mądrowska

Nowelizacja ustawy o systemie oświaty została podpisana. Ustawa przesuwa do 2014 roku wprowadzenie obowiązku szkolnego dla dzieci sześcioletnich. Oznacza to, że do tego roku przedszkola będą wydawać informację o gotowości dzieci do szkoły dla pięcio- i sześciolatków.

O rozpoczęciu nauki w szkole dzieci urodzonych w latach 2006 i 2007 nadal decydować będą rodzice. Dzieci urodzone w latach 2006 i 2007, które nie pójdą do I klasy szkoły podstawowej od 1 września 2012 r. i od 1 września 2013 r., będą nadal przedszkolakami. Zgodnie z ustawą, w roku szkolnym 2012/2013 i 2013/2014 dyrektor szkoły będzie miał obowiązek przyjąć dziecko 6-letnie do szkoły, jeżeli jego rodzice podejmą taką decyzję. Dotychczas przyjęcie dziecka sześcioletniego było uwarunkowane posiadaniem przez szkołę warunków do jego przyjęcia i decyzja rodzica mogła być zweryfikowana przez dyrektora szkoły.

Przesunięcie terminu wprowadzenia obowiązku szkolnego dla dzieci 6-letnich pozwoli samorządom i szkołom lepiej przygotować się na przyjęcie sześciolatków. Praktyka pokazała, że niektóre samorządy nie zdołały dostatecznie wykorzystać środków, które były na ten cel przeznaczone w ramach programu „Radosna szkoła” lub środki te były niewystarczające.

Aby zobaczyć pełną wersję artykułu

Zamów prenumerate